ABD Konsolosluğu'nda 'sarı toz' alarmı

Belçika, Kanada ve Almanya Konsolosluklarına, sabah saatlerinde zarf içinde sarı renkte toz gönderilmesinin ardından, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkonsolosluğu'na da aynı zarfta sarı toz yollandığı öğrenildi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri'ne (UMKE) bağlı görevliler sarı tozdan numune almak için Amerikan Başkonsolosluğu'na geldi.

İstanbul'daki 3 konsolosluğa geçtiğimiz Cuma sabah saatlerinde zarf içinde sarı renkte toz gönderilmesinin ardından, ABD İstanbul Başkonsolosluğuna da aynı zarftan teslim edildiği belirlendi. Saat 12.30'da zarfı alan ABD Konsolosluğu çalışanları içerisinden sarı renkte toz çıkması üzerine durumu konsolosluk yetkililerine bildirdi. Yetkililerin haber vermesinin ardından başkonsolosluğa polis, AFAD ve UMKE ekipleri gönderildi.

AFAD ve UMKE ekipleri, ABD Başkonsolosluğu'nda incelemelerde bulunduktan sonra zarfın incelenmesi amacıyla ABD'ye yollanacağı öğrenilirken, AFAD ve UMKE ekiplerine numune aldıktan sonra Konsolosluk binasından ayrıldılar

ABD Konsolosluğu'nda 'sarı toz' alarmı