Amerikan Fahri Konsolosluğu İzmir

Amerika Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

Mustafa Bey Caddesi, 1387 Sokak, No:1/8, Alsancak / İZMİR

Çalışma Saatleri:

Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu, Pazartesi-Cuma günleri 08:30 - 16.30  saatleri arasında mesai yapmaktadır. Sadece Pazartesi ve Salı günleri randevu usulüyle başvuru kabul etmektedir. İzmir ilinden konsolosluk işlemleri ile ilgili başvuru yapılabilmesi için Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden randevu alınması gerekmektedir. 

Amerika İzmir Fahri Konsolosluğunun Görev Alanı Hangi İlleri Kapsar?

İzmir, Aydın, Denizli, Manisa, Muğla, Uşak illerinde ikamet eden kişiler, konsolosluk işlemlerini Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu’nda yapabilirler. İzmir Amerika Fahri Konsolosluğu, fahri temsilcilik görevini başta Amerikan vatandaşlarına vatandaşlık hizmetlerinde yardımcı olmak için vermektedir. Amerikan vatandaşlarının pasaport yenileme işlemleri, kayıt işlemleri, Türkiye'de doğanların kayıt işlemleri, noter hizmetleri, acil durum yardım hizmetleri v.b. vatandaşlık hizmetleri konusunda yetkilidir. Amerika vize işlemleri konusunda yetkisi olmayan İzmir Amerika Fahri Konsolosluğu, Amerika göçmen veya göçmen olmayan vizeler ile ilgili konularda yönlendirme yapmak ve ya görüş beyan etme sorumlululuğu bulunmamaktadır. 

İzmir Amerikan Fahri Konsolosluğu 2023 Resmi Tatil Günleri Ne Zamandır?

İzmir Amerika Fahri Konsolosluğu ve Amerika Türkiye Temsilcilikleri Amerika Birleşik Devletleri'nin 2023 yılı resmi tatilleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2023 yılı resmi tatillerinde hizmet verememektedir. Amerika konsolosluk işlemleri için müracatta bulunacak kişilerin bu tarihleri göz önünde bulundurarak konsolosluk işlemlerini planlamaları gerektiğini bilmelidirler.

 • 17 Ocak- Martin Luther King, Jr'ın Doğum Günü
 • 21 Şubat- Başkan Washington’un Doğum Günü
 • 21-23 Nisan- Ramazan Bayramı
 • 1 Mayıs- Emek ve Dayanışma Günü
 • 9 Mayıs- Atatür'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
 • 30 Mayıs- Memorial Day
 • 29 Haziran 2 Temmuz- Kurban Bayramı
 • 4 Temmuz- Bsğımsızlık Günü
 • 30 Ağustos- Zafer Bayramı
 • 9 Eylül- Labor Day
 • 10 Ekim- Columbus Day
 • 29 Ekim- Cumhuriyet Bayramı
 • 11 Kasım- Gaziler Günü
 • 24 Kasım- Şükran Günü
 • 25 Aralık Noel
 • 31 Aralık- Yeni Yıl

İzmir Amerikan Konsolosluğu Amerika Vize Başvuru Formu Nedir? (DS-160 Formu)

Amerika Konsolosluğu resmi internet sitesinde bulunan DS-160 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formu online olarak doldurulmalıdır.

Amerika vize işlemleri için online doldurulması gereken vize başvuru formu İngilizce olarak cevaplanmasına ve verilen bilgilerin eksiksiz ve doğru olmasına özen gösterilmelidir.Ayrıca, vize başvuru formunda verilen bilgilerin vize başvuru evraklarında bulunan bilgilerle uyum göstermesi ise Amerikan Konsolosluğu'nun vize karar aşamasında özellikle dikkat ettiği bir konudur. 

*Amerika DS-160 formunun doldurulmaya başlanmasından önce hangi şehir konsolosluğu üzerinden başvuru yapılacağı seçilmelidir (TURKEY-ISTANBUL ya da TURKEY-ANKARA). Daha sonra “Start An Application” butonuna basarak bilgilerin girilmeye başlanması gereklidir.

ABD İzmir Fahri Konsolosluğu İzmir Vize Talep Dilekçesi Örneği Nedir?

Amerika’ya kısa süreli turizm, ticaret, mesleki organizasyon katılımı, aile ziyareti, eğitim gibi birçok farklı amaçlarla ziyaret gerçekleştirmek isteyen kişiler, Amerika İstanbul Başkonsolosluğu ve ya Ankara Amerika Büyükelçiliği'ne Amerika Göçmen Olmayan Vize kategorisinde başvuru yapmaları gerekmektedir. Amerika Konsoloslukları, 6 aydan uzun süreli ikamet amacı ile Amerika'ya seyahat edecekler için Amerika Göçmen Vize kategorisinde başvuru yapmalarını önermektedir. Ancak Amerika’ya seyahat sebebine göre düzenlenen yaklaşık 185 farklı alt kategoride vize başvurusu bulunmaktadır. Amerika vizesi için online başvuru yapılmadan önce Amerika vizesi konusunda danışmanlık hizmeti alınması önerilir. 

Amerika seyahatinin gerekçelerini anlatan; Amerika Konsolosluğu'na hitaben, resmi bir dil ile, seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağını anlatan bir dilekçe sunulmalıdır. Aşağıda sunulan örnekler, ideal bir dilekçenin nasıl hazırlanması gerektiği hakkında bilgi sahibi olunması amacıyla sunulmuştur. Ancak her Amerika vize talep dilekçesi, kişiye özel ve seyahat amacına uygun hazırlanmalıdır.  

Amerikan Turistk Vize Dilekçe Örneği Nedir? - Şahıs Adına

 

…/…/…

To: American Consulate General
................., Turkey

From: İsim Soyisim
Adres:

 

Re: Request for a Visitor Tourist Visa to the United States

 

I humbly request the approval of my tourist visa to allow me to visit the United States. 

Upon successful approval of my visa, I will travel in your country between the dates of …/…/... & …/…/... .

I will be responsible for all accommodations and expenses during my vacation in the United States.  

I am a law abiding citizen of Turkey with strong business and personal ties. At the end of my vacation, I will return back home to Turkey within the allowed timeframe for the following reasons:

1. Reason
2. Reason
3. Reason

Your kind consideration to this request will be greatly appreciated.

Yours Truly,

İsim ve soyisim
İmza

 

Amerika Turistk Vize Dilekçe Örneği Nedir? - Şirket Adına

 

…/…/…

To: American Consulate General
............., Turkey

From: Şirket/Yönetici Adı
Adres:

Re: Request for a Tourist Visa to the United States

We humbly request the approval of our employee Ad Soyad, a tourist visa in order to allow him/her to visit the United States during his/her vacation. Ad Soyad is a law abiding citizen of Turkey with strong business and personal ties in his/her country.

Upon successful approval of his visa, Ad Soyad, will be responsible for all his/her accommodations and expenses during his/her holiday in the United States. At the end of his/her stay, he/she will return home to Turkey.

Ad Soyad will be presenting this letter to you, together with other evidence of his/her ties with our company with an assurance that he will return prior to the expiration of his stay in the United States. Ad Soyad will be back in his/her country within the allowed timeframe for the following reasons:

1. Geri dönüş nedeni
2. Geri dönüş nedeni
3. Geri dönüş nedeni

Your kind consideration to this request will be greatly appreciated.

Yours Truly,
Şirket Adı
Şahıs Adı, Ünvan
Adres
Telefon

Amerikan Ticari Vize Dilekçe Örneği Nedir? - Şirket Adına

…/…/…

To: American Consulate General
..........., Turkey

From: Şirket/Yönetici Adı
Adres:

Re: Request for a Business Visa to the United States

We humbly request the approval of our employee Ad Soyad, Business visa in order to allow him/her to visit the United States during his/her business trip. Ad Soyad is a law abiding citizen of Turkey with strong business and personal ties in his/her country.

Upon successful approval of Ad Soyad's visa, our company will be the sponsor and responsible for all his/her accommodations and expenses during his/her holiday in the United States. At the end of his/her stay, he/she will return home to our company in Turkey.

Ad Soyad will be presenting this letter to you, together with other evidence of his/her ties with our company with an assurance that he will return prior to the expiration of his stay in the United States. He/she will be back in his/her country within the allowed timeframe for the following reasons:

1. Geri dönüş nedeni
2. Geri dönüş nedeni
3. Geri dönüş nedeni

Your kind consideration to this request will be greatly appreciated.

Yours Truly,
Şirket Adı
Şahıs Adı, Ünvan
Adres
Telefon

Amerikan Fahri Konsolosluğu İzmir  Vize Ücreti Ne Kadardır?

Amerika Göçmen Olmayan Vize Ücreti, herhangi bir Türk Ekonomi Bankası (TEB) şubeleri aracılığıyla yatırılabilir. Bankanın ödeme karşılığında verilen dekont başvuru sırasında  evrakların arasında sunulması gerekmektedir. Dekont olarak sadece orjinal müşteri nüshasının sunulması yeterlidir. Amerika DS-160 başvuru formun elektronik sistemde doldurulma işleminin bitmesinin ardından yönergeler izlenerek; kredi kartı ile vize ücreti ödemesi yapılabilir.

USA İzmir Fahri Konsolosluğunun Vize Ret Nedeni Nedir?

-Başvuru sahibinin geçimini sağlayan bir işinin olmaması,

-Başvuru sahibinin finans durumunun ve ekonomik düzeyinin yeterli düzeyde görülmemesi

-Amerika seyahatinin masraflarına teminat oluşturacak kadar maddi kaynağın banka hesabında beyan edilememesi

Bu şartlara sahip her kişi vize almak istediğinde potansiyel olarak göçmen sıfatıyla algılandığı için Amerika vize işlemlerinin olumlu sonuçlanma ihtimali çok düşük olacaktır.

Amerikan İzmir Fahri Konsolosluğu Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Amerika vize başvuru işlemlerine son 10 yıl içerisinde alınmış olan bir pasaportla başlanmalıdır. Yıpranmış veya hasar görmüş pasaportların yenilenmesi önerilmektedir. Önerilen koşullarda olmayan bir pasaportla vize işlemleri gerçekleştirilebilir. Devamı...

ABD Fahri Konsolosluğu İzmir Konsolosluk Hizmetleri Nelerdir?

Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan Amerika vatandaşlarının pasaport- kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür. 

Amerikan Vatandaşlık Hizmetleri Bölümü’nden pasaport çıkartma ve yenileme, konsolosluk doğum belgesi, noter hizmetleri, oy kullanma yardımı, vergi formları ve acil durum yardımı hizmetleri alınmaktadır. Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu Amerikan Vatandaşları Hizmet Bölümü’nden hizmet almak isteyen herkesin randevu alması gerekmektedir. Vatandaşlık Randevu Sistemi üzerinden başvuru sahipleri randevularını önceden ayarlanması durumunda Konsoloslukta bekleme süreleri azalacak ve başvurular daha hızlı ve verimli bir şekilde işleme alınacaktır.

İzmir'deki Amerikan Vatandaşlık Hizmetleri Bölümü Pazartesi ve Salı günleri randevu usulüyle hizmet vermektedir. İzmir’den başvuru yapmak isteyenler İzmir Amerika Fahri Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden irtibata geçebilirler.

Pasaport - Kimlik Yenileme İşlemi:

16 Yaşından Küçük Çocuklar İçin Pasaport Başvuru İşlemleri, yetişkinler için ilk 10 yıllık pasaport başvuru işlemleri (16 yaşından büyükler için), eski pasaportu yenileme işlemi, kayıp veya çalıntı pasaport başvuru işlemi..
 
Doğum Belgesi:
 
Konsolosluk Raporu ile Doğum Belgesi (Consular Report of Birth Abroad-CRBA)Başvurusu, 
Amerika dışında doğan bir çocuk adına hazırlanan Konsolosluk Raporu ile Doğum Belgesi (Consular Report of Birth Abroad-CRBA) 

Not:Konsolosluk Raporu ile Doğum Belgesi çıkarılma işlemi ve ilk pasaport başvurusu aynı zamanda yapılmalıdır.


Doğum Belgesi ve Pasaport Çıkartma İşlem Süresi:

Başvuruda istenilen belgeler tam olarak sunuldu ise, pasaport çıkması normal şartlar altında 20 gün sürmektedir.

Noterlik İşlemi:


Amerikan İzmir Fahri Konsolosluğu, Amerikan ve diğer ülke vatandaşlarının Amerika’da kullanmaları gereken belge tanzimi ve tasdiki işlemleri ile ilgili noterlik hizmeti alabilirler. Noterlik hizmeti her konsolos onayı için 50$’dır. İzmir Amerika Fahri Konsolosluğu'ndan noterlik hizmeti alabilmek için resmi web sitesi üzerinden randevu alınmalıdır. 

Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu Haritada Nerededir?

 

Duyurular

Amerika Vize Başvurularında Bulunacak Kişilerin Dikkatine

Amerika İstanbul Başkonsolosluk, Konsolosluk vize bölümü haftaiçi hergün 08:00-16:30' a kadar hizmet vermektedir. ...
2023-08-02 12:03:59

Yurt dışına hayvan götürmek için gerekli evraklar

Amerika Birleşik Devletleri'ne evcil hayvan götürmek için şartlar ne? Evcil hayvanınızı yurtdışına götürmek için hangi evrakları gerekl...
2023-08-02 12:03:18

Amerika'dan yeni vize tasarısı

Amerika  Temsilciler Meclisi, bazı ülke vatandaşlarına uygulanan vize muafiyetinin kısıtlanmasına yönelik tasarıyı kabul etti.  ...
2023-08-02 12:02:59

Amerika Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Türkiye’de hizmet veren Amerika temsilcilikleri Türkiye ve Amerika’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetlerine devam ...
2023-08-02 12:02:22
Tüm Duyurular
İzmir Fahri Konsolosluğu