Amerika Ankara Büyükelçiliği

Ankara Amerika Büyükelçiliği

Amerika Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’de yaşayan Amerika vatandaşlarının pasaport- kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür. 

Amerika Vatandaşlık Hizmetleri Bölümü’nden pasaport çıkartma ve yenileme, konsolosluk doğum belgesi, noter hizmetleri, oy kullanma yardımı, vergi formları ve acil durum yardımı hizmetleri alınabilmektedir. Amerika Ankara Büyükelçiliği Amerikan Vatandaşları Hizmet Bölümü’nden hizmet almak isteyen herkesin randevu alması gerekmektedir. Vatandaşlık Randevu Sistemi üzerinden başvuru sahipleri randevularını önceden ayarlanabileceği için Konsoloslukta bekleme süreleri azalacak ve başvurular daha hızlı ve verimli bir şekilde işleme alınacaktır.

Ankara'daki Amerikan Vatandaşlık Hizmetleri Bölümü Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri 13:15-16:00 saatleri arasında randevu  ile hizmet vermektedir.Cuma günleri, Amerikan ve Türk tatillerinde başvurulara kapalıdır. 

Telefon: (0312) 455 55 55

Adres: Remzi Oğuz Arık, 06540 Çankaya Ankara

Amerika Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri Nedir?


Amerika Ankara Büyükelçiliği bünyesinde bulunan Amerika Birleşik Devletleri Konsolosluk Bölümü Pazartesi-Cuma günleri 08:30-17:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. 

Amerika Ankara Büyükelçiliği altında hizmet veren Amerikan Vatandaşlık Hizmetleri Bölümü sadece Pazartesi ve Perşembe günleri 13:30 ve 16:30 saatleri arasında vatandaşlık işlemlerini işleme almaktadır.       

Göçmen Vize Bölümü müracaatları Pazartesi ve Perşembe günleri 16:00 - 17:00 saatleri arasında kabul etmektedir. 

Göçmen Olmayan Vize Bölümü müracaatları Pazartesi ve Cuma günleri 08:00 ve 17:00 saatleri arasında kabul etmektedir.

USA Ankara Büyükelçiliğinin Görev Alanı Nereleridir?

Afyon, Ankara, Aksaray, Amasya, Ağrı, Antalya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve yabancı uyruklu vatandaşlar, vize işlemleri için Amerika Ankara Büyükelçiliğine başvuru yapabilirler. Amerika Ankara Büyükelçiliği bünyesinde görev üstlenen konsolosluk bölümü, Göçmen olmayan vize işlemleri, Amerikan vatandaşlık işlemleri, Göçmen vize işlemleri ve çeşitlilik vizesi (Greencard) işlemleri konusunda hizmet vermektedir. Buna ek olarak bütün İran vatandaşlarının göçmen ve göçmen olmayan vize işlemleri de Ankara Amerika Büyükelçiliği tarafından gerçekleştirilmektedir. 

Ankara Amerika Büyükelçiliği 2023 Resmi Tatil Günleri Ne Zamandır?

Ankara Amerika Büyükelçiliği ve Amerika Türkiye Temsilcilikleri Amerika Birleşik Devletleri'nin 2023 yılı resmi tatilleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2023 yılı resmi tatillerinde hizmet verememektedir. Amerika vizesi için başvuruda bulunacak veya Amerika konsolosluk işlemleri için müracatta bulunacak kişilerin bu tarihleri göz önünde bulundurarak seyahatlerini veya vize işlemlerini planlamaları gerektiğini bilmelidirler.

 • 17 Ocak- Martin Luther King, Jr'ın Doğum Günü
 • 21 Şubat- Başkan Washington’un Doğum Günü
 • 21-23 Nisan- Ramazan Bayramı
 • 1 Mayıs- Emek ve Dayanışma Günü
 • 9 Mayıs- Atatür'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
 • 30 Mayıs- Memorial Day
 • 29 Haziran 2 Temmuz- Kurban Bayramı
 • 4 Temmuz- Bsğımsızlık Günü
 • 30 Ağustos- Zafer Bayramı
 • 9 Eylül- Labor Day
 • 10 Ekim- Columbus Day
 • 29 Ekim- Cumhuriyet Bayramı
 • 11 Kasım- Gaziler Günü
 • 24 Kasım- Şükran Günü
 • 25 Aralık Noel
 • 31 Aralık- Yeni Yıl

Amerika Ankara Vize Talep Dilekçe Örneği Nedir?

Amerika’ya kısa süreli turizm, ticaret, mesleki organizasyon katılımı, aile ziyareti, eğitim gibi birçok farklı amaçla ziyaret gerçekleştirmek isteyen kişiler, Amerika Ankara Konsolosluğu'na Amerika Göçmen Olmayan Vize kategorisinde başvuru yapmaları gerekmektedir. Amerika Konsolosluğu, 6 aydan uzun süreli ikamet amacı ile Amerika'ya seyahat edecekler için Amerika Göçmen Vize kategorisinde başvuru yapmalarını önermektedir. Ancak Amerika’ya seyahat sebebine göre düzenlenen yaklaşık 185 farklı alt kategoride vize başvurusu bulunmaktadır. Amerika vizesi için online başvuru yapılmadan önce Amerika vizesi konusunda danışmanlık hizmeti alınması önerilir. 

Amerika seyahatinin gerekçelerini anlatan; Amerika Konsolosluğu'na hitaben, resmi bir dil ile, seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağını anlatan bir dilekçe sunulmalıdır. Aşağıda sunulan örnekler, ideal bir dilekçenin nasıl hazırlanması gerektiği hakkında bilgi sahibi olunması amacıyla sunulmuştur. Ancak her Amerika vize talep dilekçesi, kişiye özel ve seyahat amacına uygun hazırlanmalıdır.  

Amerikan Turistk Vize Dilekçe Örneği Nedir? - Şahıs Adına

…/…/…

To: American Consulate General
Ankara, Turkey

From: İsim Soyisim
Adres

Re: Request for a Visitor Tourist Visa to the United States

I humbly request the approval of my tourist visa to allow me to visit the United States. 

Upon successful approval of my visa, I will travel in your country between the dates of …/…/... & …/…/... .

I will be responsible for all accommodations and expenses during my vacation in the United States.  

I am a law abiding citizen of Turkey with strong business and personal ties. At the end of my vacation, I will return back home to Turkey within the allowed timeframe for the following reasons:

1. Geri dönüş nedeni
2. Geri dönüş nedeni
3. Geri dönüş nedeni

Your kind consideration to this request will be greatly appreciated.

Yours Truly,

İsim ve soyisim
İmza


Amerika Turistk Vize Dilekçe Örneği Nedir? - Şirket Adına

…/…/…

To: American Consulate General
Ankara, Turkey

From: Şirket/Yönetici Adı
Adres:

Re: Request for a Tourist Visa to the United States

We humbly request the approval of our employee Ad Soyad, a tourist visa in order to allow him/her to visit the United States during his/her vacation. Ad Soyad is a law abiding citizen of Turkey with strong business and personal ties in his/her country.

Upon successful approval of his visa, Ad Soyad, will be responsible for all his/her accommodations and expenses during his/her holiday in the United States. At the end of his/her stay, he/she will return home to Turkey.

Ad Soyad will be presenting this letter to you, together with other evidence of his/her ties with our company with an assurance that he will return prior to the expiration of his stay in the United States. Ad Soyad will be back in his/her country within the allowed timeframe for the following reasons:

1. Geri dönüş nedeni
2. Geri dönüş nedeni
3. Geri dönüş nedeni

Your kind consideration to this request will be greatly appreciated.

Yours Truly,
Şirket Adı
Şahıs Adı, Ünvan
Adres
Telefon


USA Ticari Vize Dilekçe Örneği Nedir? - Şirket Adına

 

…/…/…

To: American Consulate General
Ankara, Turkey

From: Şirket/Yönetici Adı
Adres:

Re: Request for a Business Visa to the United States

We humbly request the approval of our employee Ad Soyad, Business visa in order to allow him/her to visit the United States during his/her business trip. Ad Soyad is a law abiding citizen of Turkey with strong business and personal ties in his/her country.

Upon successful approval of Ad Soyad's visa, our company will be the sponsor and responsible for all his/her accommodations and expenses during his/her holiday in the United States. At the end of his/her stay, he/she will return home to our company in Turkey.

Ad Soyad will be presenting this letter to you, together with other evidence of his/her ties with our company with an assurance that he will return prior to the expiration of his stay in the United States. He/she will be back in his/her country within the allowed timeframe for the following reasons:

1. Geri dönüş nedeni
2. Geri dönüş nedeni
3. Geri dönüş nedeni

Your kind consideration to this request will be greatly appreciated.

Yours Truly,
Şirket Adı
Şahıs Adı, Ünvan
Adres
Telefon

Amerika Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Amerika Konsolosluğu resmi internet sitesinde bulunan DS-160 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formu online olarak doldurulmalıdır.

Amerika vize işlemleri için online doldurulması gereken vize başvuru formu İngilizce olarak cevaplanmasına ve verilen bilgilerin eksiksiz ve doğru olmasına özen gösterilmelidir.Ayrıca, vize başvuru formunda verilen bilgilerin vize başvuru evraklarında bulunan bilgilerle uyum göstermesi ise Amerikan Konsolosluğu'nun vize karar aşamasında özellikle dikkat ettiği konudur. 

*Amerika DS-160 formunun doldurulmaya başlanmasından önce hangi şehir konsolosluğu üzerinden başvuru yapılacağı seçilmelidir (TURKEY-ISTANBUL ya da TURKEY-ANKARA). Daha sonra “Start An Application” butonuna basarak bilgilerin girilmeye başlanması gereklidir.

Amerika Büyükelçiliği Vize Ücretleri Ne Kadar?


B1/B2, C1/D, F, J ve I Vizeleri     160 A.B.D. Doları

H, L, O, P, Q ve R Vizeleri           190 A.B.D. Doları

E   Vizesi                                     205 A.B.D. Doları

Söz konusu ücretlere Amerika Konsolosluğuna akredite firmaların servis ve koordinasyon bedelleri eklenmektedir. 

Amerika Vizesinin Ret Nedenleri?

Başvuru sahibinin geçimini sağlayan bir işinin olmaması,

Başvuru sahibinin finans durumunun ve ekonomik düzeyinin yeterli düzeyde görülmemesi

Amerika seyahatinin masraflarına teminat oluşturacak kadar maddi kaynağın banka hesabında beyan edilememesi

Bu şartlara sahip her kişi vize almak istediğinde potansiyel olarak göçmen sıfatıyla algılandığı için Amerika vize işlemlerini olumlu bir sonuçla bitirme şansları çok düşük bir ihtimaldir.

Amerika Büyükelçiliği Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Vize başvuru işlemlerine son 10 yıl içerisinde alınmış olan pasaportla başlanmalıdır. Yıpranmış veya hasar görmüş pasaportunuzu yenilemelisiniz. Önerilen koşullarda olmayan pasaportunuzla vize işlemlerinizin gerçekleşebilir. Devamı...

Amerkan Ankara Büyükelçiliği Pasaport - Kimlik Yenileme İşlemleri Nedir?

16 Yaşından Küçük Çocuklar İçin Pasaport Başvuru İşlemleri, yetişkinler için ilk 10 yıllık pasaport başvuru işlemleri (16 yaşından büyükler için), eski pasaportu yenileme işlemi, kayıp veya çalıntı pasaport başvuru işlemi.


Amerika Ankara Büyükelçiliği  Doğum Belgesi  İşlemleri Nedir?
 
Konsolosluk Raporu ile Doğum Belgesi (Consular Report of Birth Abroad-CRBA)Başvurusu, 
Amerika dışında doğan bir çocuk adına hazırlanan Konsolosluk Raporu ile Doğum Belgesi (Consular Report of Birth Abroad-CRBA) 

Not:Konsolosluk Raporu ile Doğum Belgesi çıkarılma işlemi ve ilk pasaport başvurusu aynı zamanda yapılmalıdır.

Ankara Amerika Büyükelçiliğine Nasıl Gidilir?

Metro Ankaray ile Kızılay durağında indikten sonra Güvenpark'ı geçerek, Atatürk Bulvarı üzerinde Akay kavşağına doğru devam ediyorsunuz. Türkiye Büyük Millet Meclisi yerleşkesini geçtikten sonra cadde üzerinde solda konumlanan Çankaya Belediyesi'nin karşı tarafında bulunan duvarla çevrili yapı Amerika Ankara Büyükelçilik binasıdır. Ankara Oran Sitesi bölgesinden ulaşım sağlamak isteyenlerin EGO 188 ve EGO 135 numaralı otobüsler ile Çankaya'ya ulaşım sağlayabilirler. Ankara Altınpark istikametinden hareket eden EGO 413 numaralı otobüs ile de Çankaya semtine gidebilirler.  

USA Büyükelçiliği Nerededir?

 

Duyurular

Amerika Vize Başvurularında Bulunacak Kişilerin Dikkatine

Amerika İstanbul Başkonsolosluk, Konsolosluk vize bölümü haftaiçi hergün 08:00-16:30' a kadar hizmet vermektedir. ...
2023-08-02 12:03:59

Yurt dışına hayvan götürmek için gerekli evraklar

Amerika Birleşik Devletleri'ne evcil hayvan götürmek için şartlar ne? Evcil hayvanınızı yurtdışına götürmek için hangi evrakları gerekl...
2023-08-02 12:03:18

Amerika'dan yeni vize tasarısı

Amerika  Temsilciler Meclisi, bazı ülke vatandaşlarına uygulanan vize muafiyetinin kısıtlanmasına yönelik tasarıyı kabul etti.  ...
2023-08-02 12:02:59

Amerika Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Türkiye’de hizmet veren Amerika temsilcilikleri Türkiye ve Amerika’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetlerine devam ...
2023-08-02 12:02:22
Tüm Duyurular
Ankara Büyükelçiliği