Türkiye'de Oturum ve Çalışma İzni

Amerika Vatandaşlarının Türkiye Oturum ve Çalışma İzinleri

4817 sayılı Türkiye’de ABD vatandaşlarının çalışma izni hakkında ki kanun gereği, Türkiye’de fevri ve bir kuruma bağlı olarak çalışabilmesi için çalışma izni alması gerekmektedir .Çalışma Bakanlığının onayını alma koşulu ile işe giriş tarihinden 1 ay sonra izin hakkına sahip olabilmektedirler. Başvuru işlemleri online veya posta yoluyla olmak üzere 6 iş günü içerisinde yapılmalıdır.

ABD Vatandaşları Türkiye’de Çalışma İzni Almak İçin Nereye Başvurur?

ABD vatandaşlarının Türkiye’ye çalışma amacıyla gelmeleri için, çalışma izni başvuruları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Yabancıların Çalışma İzinleri Daire Bakanlığı’na yapılan müracaatta bulunmaları ve bu hakka sahip olmaları gerekir.

Amerikan Vatandaşları Türkiye’de Çalışma İznini Nasıl Alır?

Türkiye’de çalışan ve Türkiye’de çalışmak amacıyla bulunan Amerika vatandaşları oturum izni olarak bilinen ikamet teskeresi alıp Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvurarak yabancılar için olan prosedür ile çalışma iznini almaktadır. İstenilen evrak ve belgelerin eksiksiz ve doğru olarak teslim edilmesi bu aşamada önem arz eder.  Zorunlu bir kanun olan bu uygulama, ABD vatandaşlarının yapmakla mükellef olduğu durumlar arasındadır.

Çalışma izni almak isteyen Amerika vatandaşları, Amerika - Türkiye Konsolosluklarına başvuru yaparak, çalışma izni işlemlerini başlatabilirler. ABD vatandaşlarının Türkiye içinde çalışacağı ya da çalıştığı kurumlar gerekli belgeleri hazırlamak zorundalar. 

 

ABD Vatandaşlarının Türkiye'de Çalışma Hakkı İptal Olur Mu?

Türkiye’ye çalışmak amacıyla gelmiş olan Amerikan vatandaşlarının ilgili mercilerle düzenlenen çalışma hakkı yasasından faydalanmak için hazırladığı evraklarda eksik ya da yanlış bilginin sunumu ile iptale gidilir. Yapılan inceleme ve değerlendirme süreçlerinde kişinin verdiği bilgiler ile uyum sağlanamıyorsa, Türkiye’de çalışma hakkı iptal olur. 

 

USA Vatandaşları Yurt dışından da Çalışma İzni Başvurusunda Bulunabilir Mi?

Yurtdışından da başvuru işlemleri sağlanır. Aynı zamanda, Amerika’da bulunan Türkiye temsilciklerinden de online olarak başvuru yapılabilmektedir. 

 

USA Vatandaşının Çalışma İzni Ret Olur Mu?

Türkiye’de bulunan Amerika vatandaşı ya da Amerika vatandaşının ilgili olduğu işveren konu ile alakalı olarak 30 gün içerisinde bakanlığa itirazda bulunma hakkına sahiptir. Çalışma Bakanlığı itirazı yerinde bulmaz ve ret talebinde bulunursa, 60 gün içeresinde idare mahkemesine iptal davası açabilir. Türkiye’de çalışacak olan Amerika Birleşik Devleti vatandaşlarının evrak ve belge tamamlama konusunda hatasız yol almaları gerekir. 

 

ABD Vatandaşının Türkiye'de Çalışma İznini Uzatması Mümkün müdür?

Amerika vatandaşları, Türkiye’de çalışma izin süresini uzatmak için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından izin bitiminden itibaren 15 günlük bir zaman aralığında müracaat eder.

Amerika vatandaşları,  çalışma izni uzatma işlemini Türkiye’de devam ettiği iş boyunca, aynı görev ve aynı iş yeri için isteyebilmektedir. Bu şartlarda yabancı çalışma süresi 3 yıl uzayabilmektedir.

 

Duyurular

Amerika Vize Başvurularında Bulunacak Kişilerin Dikkatine

Amerika İstanbul Başkonsolosluk, Konsolosluk vize bölümü haftaiçi hergün 08:00-16:30' a kadar hizmet vermektedir. ...
2023-08-02 12:03:59

Yurt dışına hayvan götürmek için gerekli evraklar

Amerika Birleşik Devletleri'ne evcil hayvan götürmek için şartlar ne? Evcil hayvanınızı yurtdışına götürmek için hangi evrakları gerekl...
2023-08-02 12:03:18

Amerika'dan yeni vize tasarısı

Amerika  Temsilciler Meclisi, bazı ülke vatandaşlarına uygulanan vize muafiyetinin kısıtlanmasına yönelik tasarıyı kabul etti.  ...
2023-08-02 12:02:59

Amerika Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Türkiye’de hizmet veren Amerika temsilcilikleri Türkiye ve Amerika’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetlerine devam ...
2023-08-02 12:02:22
Tüm Duyurular
Oturum ve Çalışma İzni